PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU

6 maja rozpoczęła się 7 edycja niezwykle popularnej wśród przedszkoli AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. Tym razem pod hasłem: „PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”. Nawiązaliśmy do tematów poruszanych podczas poprzedniej akcji, tj. znajomość numerów alarmowych i właściwych reakcji na zagrożenia w domu. Zadbaliśmy też o budowanie właściwych wzorców ruchowych i bezpieczeństwa podczas zabaw. Dzieci poznają zasady ruchu drogowego, nauczą się podstawowych znaków drogowych, zasad poruszania się pieszych i rowerzystów po ulicy oraz właściwego przechodzenia przez jezdnię

Tym razem postanowiliśmy wzbogacić warsztaty o elementy metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, które wspomagają rozwój dziecka i m.in. pomagają zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu.

Zajęcia wg. scenariuszy opracowanych przez ekspertów Akademii Zdrowego Przedszkolaka, przeprowadzą nauczyciele przedszkolni. Podczas 4-tygodniowych warsztatów dzieci bawiąc się – nauczą jednocześnie zasad bezpieczeństwa. Warsztaty jak zawsze uzupełniliśmy dużą

liczbą zabaw edukacyjnych, bajek, kolorowanek. Przedszkolaki, po zakończeniu warsztatów, będą świadome niebezpiecznych sytuacji, które mogą je spotkać i będą potrafiły im zapobiec lub z nimi sobie poradzić.
Jak zawsze w czasie akcji będziemy edukować dzieci i rodziców. Dla rodziców przygotowaliśmy prezentację, w której znajdują się m. in informacje o metodzie Weroniki Sherborne.

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA to ogólnopolski cykl akcji prozdrowotnych o charakterze edukacyjnym, które prowadzone są na terenie przedszkoli prywatnych i publicznych. Uczestnictwo przedszkoli jest bezpłatne.
Punktem wyjścia Akademii było zdrowe żywienie małych dzieci - była to odpowiedź na wciąż narastający problem otyłości, który dotyczy już najmłodszych. Obecnie nasze działania koncentrują się wokół zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i profilaktyki zdrowia wśród dzieci.
Zespół ekspertów opracowuje materiały edukacyjne i warsztaty, które angażują do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci. W ciągu roku odbywają się 4 akcje/warsztaty.

Do tej pory z zaproszenia skorzystało i popiera inicjatywę, uważając ją za ważną i bardzo potrzebną prawie 2000 przedszkoli. Placówki ściśle współpracują przy każdej z akcji.

Akcji patronują: SGGW, PTD, WOPR, MIASTODZIECI.PL, DZIECKO W WARSZAWIE, CZASDZIECI.PL. EDZIECKO, INTERIA.PL, PRZEDSZKOLA.EDU

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA rozpoczęła działalność wiosną 2011 roku. Do tej pory został opracowany program poszczególnych akcji,pozyskani partnerzy merytoryczni oraz zbudowana baza współpracujących placówek przedszkolnych.
Organizatorem Akademii Zdrowego Przedszkolaka jest firma Lionfitness Witold Lew Starowicz, która istnieje na rynku od 2003 roku. Świadczy usługi w zakresie profilaktyki zdrowotnej, organizacji imprez sportowych, zarządzania klubami sportowymi oraz produkcji filmowej.


Zapraszamy rodziców i przedszkola na stronę www.zdrowyprzedszkolak.plZaprasza na akcję

„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”

.


O czym będzie prezentacja?

→ Bezpieczeństwie w domu → Bezpieczeństwie na placu

zabaw → Bezpieczeństwie na drodze → Bezpiecznych kontaktach

z innymi osobami → Metodzie Ruchu

Rozwijającego Weroniki Sherborne

.


Dom to miejsce, które na pewno powinno kojarzyć się z bezpieczeństwem. Wszędobylskiemu i pomysłowemu dziecku mieszkanie służy za plac do zabawy i nauki. Dziecko przemierza pomieszczenia wzdłuż i wszerz chętnie poznając znajdujące się tam przedmioty oraz urządzenia. 40% wszystkich wypadków dzieci ma miejsce w domu.

Badania przeprowadzone w ramach CEHAP (Planów Dotyczących Środowiska i Zdrowia Dzieci) wykazały, że w ciągu pierwszego roku życia, dzieciom najczęściej przytrafiają się upadki i oparzenia. Z czasem, gdy wzrasta ich ciekawość świata, pojawiają się, groźniejsze w konsekwencjach sytuacje – przypadkowe zatrucia. Nawet najbardziej troskliwemu rodzicowi zdarzają się chwile nieuwagi, podczas których nie jest on w stanie zapanować nad bujną wyobraźnią pociechy.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU

.


Nie należy zostawiać urządzeń elektrycznych oraz gorących rzeczy (żelazka, tostera itp.) bez nadzoru osoby dorosłej. Najlepiej po prostu wyłączać je z sieci po użyciu, pamiętając o zabezpieczeniu gniazdek. Najłatwiejszą formą zabezpieczenia przed porażeniem prądem jest zainstalowanie gniazd z przesłonami torów prądowych, uniemożliwiających najmłodszym domownikom wetknięcie obcych przedmiotów do gniazdek. Zasada działania przesłon jest bardzo prosta – między torami prądowymi w mechanizmie gniazda a jego pokrywą zamontowana jest „przesłona”, uchylająca się pod wpływem bolców wtyczki. To właśnie dzięki niej dzieci nie mają szans na wepchnięcie pojedynczego przedmiotu do toru prądowego.

Alternatywną formą zabezpieczenia kontaktów jest stosowanie plastykowych osłonek na istniejące już gniazdka. Niski koszt zakupu sprawia, że produkt ten dostępny jest praktycznie dla wszystkich rodziców choć oczywiście tak, jak większość innych towarów posiada także swoje wady. Chcąc włączyć odkurzacz czy suszarkę musimy każdorazowo zdejmować z kontaktu osłonkę, co może, ale wcale nie musi być pewnego rodzaju utrudnieniem.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU

Jednym z priorytetów bezpieczeństwa dziecka jest ograniczenie jego dostępu do sprzętu elektrycznego oraz prądu.

.


Dziecko najczęściej może się poparzyć w kuchni. Najłatwiej o to przy kuchenkach gazowych, ale do nieszczęścia wystarczy też garnek z gotującą się zupą, do którego dziecko będzie mogło dosięgnąć.

Kuchenka gazowa powinna posiadać osłonę płyty kuchennej, która montowana jest zazwyczaj na specjalną taśmę klejącą odporną na wysoką temperaturę. Regulowana szerokość pozwala ją dopasować do wszystkich typów kuchenek, a kiedy nie będzie już potrzebna, wystarczy odkleić wszystkie elementy. Powinna zabezpieczyć przed poparzeniem np. gorącymi garnkami. W nowoczesnych kuchenkach gazowych coraz częściej stosowane są chowane pokrętła. Przydatnym rozwiązaniem, zwiększającym bezpieczeństwo wszystkich domowników, jest także zabezpieczenie przeciwwypływowe stosowane w płytach gazowych – system odcinający automatycznie dopływ gazu do palnika, gdy zgaśnie płomień.

Płyty elektryczne po ugotowaniu na nich posiłku jeszcze przez jakiś czas pozostają gorące.

Płyta indukcyjna jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla domu, w którym mieszka mały człowiek. Powierzchnia takiej płyty nie nagrzewa się, pozostaje zimna nawet tuż po gotowaniu. Nie uruchomi się także, gdy przez roztargnienie zostawimy na niej np. kuchenną ściereczkę czy łyżeczkę. Reaguje tylko na odpowiednie naczynia do gotowania i po ich zdjęciu automatycznie się wyłącza. To duża ochrona przed pożarem. Jeśli dziecko po niedawno zakończonym gotowaniu dotknie płyty ręką, nie ma ryzyka poparzenia.

Kuchenki mikrofalowe posiadają funkcję elektronicznej blokady, która chroni przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia przez dzieci.

W przypadku piekarników, podstawowym i najbardziej powszechnym zabezpieczeniem, sygnalizującym pracę urządzenia jest podświetlane wnętrze. O ile jednak pięciolatkowi można wytłumaczyć, że w takiej sytuacji nie wolno dotykać urządzenia, o tyle dwulatek nie zrozumie czekającego na niego zagrożenia. W nowoczesnych piekarnikach można spotkać tzw. system zimnych drzwi. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych sprawia, że drzwi piekarnika są zawsze chłodne, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną. Dzięki temu dotknięcie szyby włączonego urządzenia nie powoduje oparzenia.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU – KUCHNIA

.


Kominek – należy zadbać o to, by narzędzia do rozpalania były w miejscu niedostępnym dla dziecka, obudowa kominka musi być odpowiednio wykończona, a palenisko osłonięte (dziecko może zakrztusić się resztkami popiołu czy niedopalonymi szczapami drewna, próbując je wkładać do buzi).

Ostre przedmioty, zapałki, zapalniczki, reklamówki, chemikalia, kosmetyki i leki nie mogą znajdować się w widocznych i dostępnych dla dzieci miejscach.

Dzieci muszą wiedzieć, że lekarstwa mogą zażywać tylko pod okiem dorosłych: rodziców, babci i dziadka, pielęgniarki lub nauczycielki.

DZIECKO W DOMU BEZPIECZNE – KUCHNIA

Dzieci bardzo lubią rożnego rodzaju przyciski, klawisze, guziczki i pokrętła. Jeśli dostanie się w ich ręce pilot od TV lub telefon komórkowy, to ryzykujemy jedynie jego uszkodzenia, gorzej jeśli zaczną sprawdzać działanie kuchennych sprzętów AGD.

Jeśli posiadany kuchenny sprzęt AGD nie ma zabezpieczeń przed dziećmi, można dokupić specjalne dodatki. Na rynku dostępne są np. nakładki zabezpieczające pokrętła kuchenki, zabezpieczenie przed otwarciem lodówki czy szuflad (gdzie często znajdują się ostre przedmioty).

Na wypadki narażone są zwłaszcza maluchy, które zaczynają raczkować, a potem chodzić. Ich pomysłowość w pokonywaniu przeszkód i brak świadomości zagrożeń sprawiają, że nie wolno spuszczać ich z oczu i pozostawiać bez opieki. W zasięgu ich rąk nie należy zostawiać gorących posiłków, ostrych i szklanych przedmiotów.

.


Aby maluch nie otwierał okien i drzwi, należy zamontować w nich blokady lub zamki z kluczykiem. Należy uważać również na ustawianie krzeseł lub innych mebli w niewłaściwych miejscach. To może zachęcić dziecko do niebezpiecznej wspinaczki.

Blokada okien i drzwi balkonowych To zabezpieczenie umożliwia zablokowanie okna w pozycji zamkniętej lub uchylonej (szerokość uchylenia możemy regulować w takim zakresie, który uniemożliwia wypadnięcie dziecka). Jest odpowiednia do wszystkich typów okien. Dostępne są też blokady zamykane na klucz.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU – OKNA, DRZWI, SCHODY

Blokada drzwi Ciężkie, drewniane drzwi mogą poważnie uszkodzić nasze dziecko. Szczególnie niebezpieczne są zabawy rodzeństwa, podczas których jedno może drugiemu zmiażdżyć kończynę lub poważnie przytrzasnąć np. główkę. Również rodzic może niechcący uszkodzić paluszki dziecka, zamykając drzwi.

By tego uniknąć, koniecznie trzeba nałożyć blokadę na drzwi. Najprostsza to wykonana z tworzywa nakładka w kształcie podkowy, nałożona na górę skrzydła, która uniemożliwia zamknięcie drzwi. Trzeba wypróbować, w którym miejscu ją nałożyć, by przerwa przy zawiasach pozostała na tyle duża, aby dziecko nie mogło zrobić sobie krzywdy przy klamce i przy zawiasach.

.


DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU – OKNA, DRZWI, SCHODY

Są też dwustronne blokady na podłogę, które ustawia się pod skrzydłem, unieruchamiając tym samym drzwi w dowolnym ustawieniu (półotwarte, otwarte lub przymknięte). Blokady są wykonane z elastycznego tworzywa w kształcie łuku z wgłębieniem w kształcie rowka na skrzydło. By zamknąć drzwi, wystarczy docisnąć blokadę do podłogi i skrzydło zostaje „uwolnione".

Jeśli w domu są schody, to idealnym rozwiązaniem będą zamykane na zasuwkę barierki odpowiedniej wysokości. Bramka ochronna montowana rozporowo nie wymaga wiercenia w ścianach lub podłodze, więc nie pozostawia żadnych śladów po zdemontowaniu. Nadaje się do zabezpieczenia szczytu i podnóża schodów lub wyjścia na balkon, na szerokość od 70 cm do ponad metra, po zainstalowaniu dodatkowych rozszerzeń. To furtka ze szczebelków, którą dorosły może otworzyć w obie strony po zdjęciu blokady. Zawiera wskaźniki poprawnego montażu. Nadaje się także do zabezpieczenia dostępu do kominka czy wyjścia na balkon.

.


Trudno wymieniać wszystkie meble wraz z przyjściem malucha na świat. Można jednak odpowiednio zabezpieczyć ich krawędzie, by rozbiegany brzdąc czuł się w mieszkaniu bezpiecznie i swobodnie. Już kupując meble warto i dla własnej wygody wybierać te z łagodnie zakończonymi brzegami i w miarę możliwości bez kantów i niepotrzebnych wystających ozdób, które mogą skaleczyć. Należy przyjrzeć się także uchwytom, dotknąć ich, bo w niektórych miejscach bywają nieraz prawie tak ostre, jak igły.

W meblach dla dzieci producenci najczęściej już dbają o to, by wszelkie ranty były gładko oszlifowane, bez drzazg i ostrych zakończeń.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU – MEBLE

.


Uchwyty można wymienić na zaokrąglone. Bardzo modne są także meble z drzwiami pozbawionymi uchwytów, które otwiera się lekko je dociskając.

W szufladach i drzwiczkach warto zamontować dodatkowo amortyzatory, które przytrzymają je w końcowej fazie zamykania, co uniemożliwi dziecku trzaskanie drzwiczkami i skaleczenie dłoni czy przytrzaśnięcie palców.

Blokady szuflad i szafek mogą być: przykręcane – wewnątrz mebla montujemy blokadę, która składa się z dwóch części: zaczepu i haczyka. Aby otworzyć szafkę lub szufladę, należy nacisnąć blokadę, co powoduje je zwolnienie. Po zamknięciu mebla blokada automatycznie wraca na swoje miejsce. przyklejane – działa tak samo, to idealne wyjście, gdy do montażu nie chcesz używać wkrętów. magnetyczne – by otworzyć szufladę lub szafkę, należy przyłożyć do niej specjalny magnetyczny klucz.

Blokada uniwersalna – to pasek o regulowanej długości z zatrzaskiem, który można zamontować wszędzie tam, gdzie nie pasują inne zabezpieczenia, np. na drzwi lodówki.

Pasy do TV – mocowane do pleców telewizora i krawędzi szafki, na której stoi sprzęt, uniemożliwią dziecku przewrócenie na siebie telewizora.

DZIECKO BEZPIECZNE W DOMU – MEBLE


Comments