Pierwsze dni w przedszkolu

Wyprawka trzylatka

"Pierwsze dni w przedszkolu"- niezbędnik dla rodziców

Drodzy Rodzice!

Już niedługo Wasze dziecko po raz pierwszy przekroczy próg przedszkola. Jest to niewątpliwie bardzo znaczący i trudny moment w jego życiu. Zależy nam na tym, aby ten okres był dla Waszej pociechy oraz dla Was jak najmniej stresujący.

Dlatego chcemy Wam pomóc w przygotowaniu się do tego wydarzenia.

Kilka rad na „dobry początek”

Przygotowania do „wielkiego dnia”

1. Wspólnie z dzieckiem przygotuj podstawowa wyprawkę:

- kapcie (najlepiej na rzepy lub wsuwane),

- ręcznik (z wieszaczkiem do zawieszenia),

- bielizna i rzeczy do przebrania w worku (majtki, koszulka, skarpetki, spodnie),

- szczoteczkę do zębów, pastę oraz kubek,

- szczotkę lub grzebień do włosów,

- piżamkę (2-częściową)

- pościel,

Warto podpisać wszystkie przybory.

2. Zarezerwuj sobie czas, aby w pierwszych dniach pobytu Twojego dziecka w przedszkolu bez pośpiechu przyprowadzać je i w miarę potrzeby odbierać wcześniej.
3. Do przedszkola przyprowadzaj dziecko ubrane tak, aby samodzielnie mogło ubrać się i rozebrać oraz by czuło się swobodnie.

4. Przyprowadzaj dziecko najpóźniej do godziny 8:30, będzie mogło spokojnie zjeść śniadanie i wspólnie z innymi uczestniczyć w rytuale powitania.

5. Pamiętaj, aby dziecko zabrało z domu swoją ulubioną zabawkę lub przytulankę. Możesz również uszykować inny przedmiot, który kojarzy mu się z Tobą (np.  Wasze zdjęcie).

6. Dołóż wszelkich starań, aby wszyscy członkowie rodziny (tata, babcia, dziadek, ciocia, opiekunka) wspierali dziecko w tym trudnym okresie. Poinformuj ich jak powinni się zachować.

Jesteśmy w przedszkolu:

1. Zachowaj spokój, pomóż dziecku znaleźć szafkę w szatni, pomóż mu się rozebrać (nie wyręczaj!)

2. Zaprowadź dziecko do sali i przekaż je bezpośrednio nauczycielowi.
3. Żegnając się z dzieckiem poinformuj je kiedy wrócisz, ale nie przeciągaj w nieskończoność momentu pożegnania. Twoje wahanie zwiększa lęk dziecka. Wspólnie uzgodnijcie rytuał pożegnania (np. pomachaj dziecku przez okno, które oznaczymy kolorowymi rączkami).
4. Pamiętaj, aby wszelkie istotne informacje przekazywać nauczycielowi podczas przyprowadzania lub odbierania dziecka. Jeżeli nauczyciel jest w danej chwili zaangażowany w pracę z dziećmi, zostaw informację na kartce.

Wracamy do domu:

1. Przychodź po dziecko punktualnie, tak jak się umawiałeś z dzieckiem i nauczycielem.
2. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko wcześniej, stopniowo wydłużaj pobyt w przedszkolu.

3. Uwzględnij zmęczenie dziecka po pobycie w przedszkolu.
4. Nie planuj dodatkowych aktywności dla niego lub postaraj się dostosować je do możliwości Twojego dziecka. Pomóż dziecku się wyciszyć i odpocząć.
5. Baw się z dzieckiem w przedszkole, rozmawiaj o przedszkolu, pomagaj dziecku zrozumieć i nazwać to nowe doświadczenie.

6. Wspólnie świętujcie jego pójście do przedszkola!

Na zakończenie…

Droga Mamo! Drogi Tato!

Przeczytaj i zastanów się, które z umiejętności Twój „skarb” już osiągnął, a nad którymi trzeba jeszcze „popracować”

- Mówi tak, że obcy człowiek będzie mógł je zrozumieć

- Samodzielnie korzysta z toalety

- Sam myje ręce, buzię

- Ubiera się i rozbiera ( zakłada kapcie, bluzkę bez guzików, spodnie na gumce itp.)

- Pije z kubka

- Samodzielnie zjada posiłki