godło
logo

Przedszkole nr 66 w Poznaniu - Zaczarowany Ogród

Wcześniej na naszych Warsztatach…

SPOYKANIE VII „LUBIMY TULIPANY”

Tym razem „Zaczarowane kredki” zawitały do grupy Motylków, które w wiosennym nastroju ochoczo wykonały zaproponowaną pracę plastyczną. Wcześniej dzieci poznały cykl rozwojowy tulipana, dowiedziały się czego rośliny potrzebują do wzrostu. Motylki podczas warsztatów wzbogaciły swoje doświadczenia plastyczne i zobaczyły jak łatwo można zrobić tulipany odbijając widelec maczany w farbie, a potem domalowując łodygi. W ten sposób powstały piękne tulipany, które można podziwiać w naszej galerii.

SPOTKANIE VI „ZIMOWE MIASTO”. 

Wykorzystując gąbki dzieci stemplowały kartkę niebieska farba oraz doskonaliły sprawność manualną wycinając domki z papieru. Na koniec domalowaliśmy białą farbą śnieg. Zapraszamy tutaj.

SPOTKANIE V „ZIMOWA KRAINA”

Brak śniegu za oknem nie przeszkodził nam w wykonaniu zimowej pracy plastycznej podczas warsztatów. Wiewiórki potrzebowały między innymi klocków Lego by stworzyć igloo. Rozwijaliśmy kreatywność, zdolności manualne oraz współpracę w parach poprzez konstruowanie budowli. Bardzo podoba nam się efekt końcowy. Zobaczcie sami tutaj.

SPOTKANIE IV „WITAMY NOWY ROK”

Wspominając zabawę sylwestrową podczas warsztatów Skrzaty miały możliwość rozwijania swoich umiejętności manualnych. Wykorzystując rolki po papierze toaletowym jako narzędzie malarskie dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach plastycznych. Współdziałając utrwalaliśmy zasady zabawy MAM – DAM oraz byliśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy. Zobaczcie sami jak pięknie błyszczy niebo od świateł fajerwerków. Życzymy dużo dobrego w nowym roku. Fotorelacja – tutaj.

SPOTKANIE III „ŚWIĄTECZNA GWIAZDKA”

W piątek Motylki wzięły udział w warsztatach plastycznych i spędziły je na zabawach z masą solną. Było zabawnie, twórczo i pomysłowo. Samodzielnie wykonaliśmy masę solną, co sprawiło dzieciom wiele radości. Potem bawiliśmy się gotową masą, ćwicząc dłonie i przygotowując je do coraz precyzyjnych czynności. Na koniec zrobiliśmy ozdoby na choinkę wykrawając je foremkami do pierników. Prawdziwym hitem i źródłem radości było wałkowanie. Zachęcamy do podobnych zabaw w domu, jest przy nich trochę sprzątania ale to naturalna stymulacja zmysłu dotyku przy codziennych czynnościach i przynosząca wiele radości dzieciom. Fotorelacja z naszych zabaw tutaj.

SPOTKANIE II „CHODZI LISEK KOŁO DROGI”

Postanowiliśmy podczas warsztatów wykorzystać dary jesieni, które to Skrzaty zebrały podczas spaceru do Parku Moniuszki. Dzieci zapoznały się ze sposobem suszenia liści,  a dużo radości sprawiła im popularna zabawa ze śpiewem „Chodzi lisek koło drogi…” Oprócz nauki umiejętnego klejenia i konstruowania pracy technicznej zajęcia stworzyły nam możliwość zabaw matematycznych – poznawania figur geometrycznych, przeliczania oraz ćwiczeń ułatwiających dzieciom orientację na kartce papieru. Efekty naszej pracy zobaczcie sami tutaj.

SPOTKANIE I „JESIEŃ W PARKU”

W Wiewiórkach odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia warsztatowe o tematyce jesiennej. Dzieci inspirowane obserwacjami przyrodniczymi określały barwy typowe dla aktualnej pory roku. Wykorzystując papierowe rolki wykonały jesienne drzewa techniką stemplowania. Krótka fotorelacja – kliknij tutaj.

WARSZTATY PLASTYCZNE „ZACZAROWANE KREDKI” – ROK SZKOLNY 2020/2021

Witajcie po długiej przerwie:) wracamy z głową pełną pomysłów i nadzieją na dłuższą niż w zeszłym roku przedszkolnym współpracę z naszymi kochanymi przedszkolakami.  Mamy dla Was przygotowane różne atrakcje i ciekawe inspiracje na każdą porę roku. Tak więc zaczynamy 🙂

SPOTKANIE VIII „TRZY MAŁE ŚWINKI”

Podczas kolejnych warsztatów pracowaliśmy metodą Edukacji przez ruch D. Dziamskiej. Nawiązując do tematu tygodniowego wykonaliśmy z Żabkami zwierzęta żyjące na wsi. Doskonaliliśmy umiejętności rytmicznego kreślenia, wycinania, składania i klejenia. Najwięcej radości sprawiło dzieciom malowanie rąk farbą i odbijanie ich na szarym papierze. Efektem naszej współpracy są trzy małe świnki

SPOTKANIE VII „WALENTYNKOWE SERCA”

Podczas naszych warsztatów Skrzaty w atmosferze przyjaźni świętowały ten miły dzień. Rozmawialiśmy o tradycji Walentynek i wykonaliśmy serce dla naszych bliskich i kochanych osób. Doskonaliliśmy umiejętności rozpoznawania uczuć i emocji. Pracowaliśmy nad estetyką wykonania serduszka łącząc ze sobą różne faktury – filc, tekturę i guziki. Skrzaty były bardzo cierpliwie – wycinanie okazało się sporym wyzwaniem, ale poradziliśmy sobie doskonale. Walentynki to wspaniały czas na integrację grupy. Nasze walentynkowe serca tutaj.

SPOTKANIE VI „PINGWINY”

Zimowa aura zainspirowała nas do tematyki kolejnych warsztatów. Tym razem odbyły się one w Żabkach. Podczas działań plastycznych, poznaliśmy kilka ciekawostek przyrodniczych o życiu pingwinów. Nasza praca, jak zwykle bazowała na materiałach odpadowych. Uaktywniliśmy zmysł węchu malując pastą do zębów. Żabki sprawnie doskonaliły umiejętności składania, malowania i konstruowania pingwina z talerzyka. Efekty naszej twórczości zawisły na gazetce w sali – zobaczcie tutaj.

SPOTKANIE V „KARTKA DLA SENIORA

W okresie świątecznym Motylki podczas warsztatów przygotowały kartki świąteczne dla osób starszych z Fundacji PETRA Senior. Każdy wykonał jedną kartkę dla konkretnej osoby. Nasze prace zrobiliśmy z papilotek do muffinek. Powstała z nich wyjątkowa choinka. Zobaczcie tutaj.

SPOTKANIE IV „MIKOŁAJKI”

Warsztaty plastyczne ,,Zaczarowane Kredki” po raz kolejny zawitały do Pszczółek. Tym razem spotkanie miało Mikołajkową atmosferę. Dzieci ubrane w czapki Mikołaja rozwiązywały zadania przygotowane przez niego. Każde dziecko wzięło udział w zabawie na spostrzegawczość pt. ,,Worek prezentów”. Pszczółki próbowały odgadnąć jaki prezent mogą otrzymać od Mikołaja, widząc jedynie jego fragment. Następnie przyszedł czas na zadania matematyczne. Nie mogło zabraknąć oczywiście pracy plastycznej. Dzieci wykonały Mikołaja. Do pomalowanych trójkątów dzieci przyklejały buzię, nos, oczy i do czapki pompon. Najwięcej radości sprawiło wykonanie nóg z patyków od szaszłyków. Było bardzo świątecznie i wesoło – Zobaczcie tutaj.

SPOTKANIE III „DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

Któż z nas w dzieciństwie nie miał swojego ukochanego pluszowego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć? 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci. Z tej okazji Skrzaty wykonały prace plastyczną z materiałów ekologicznych. Ćwiczyliśmy małą motorykę – sprawność dłoni i paluszków – podczas gniecenia i prasowania gazet. Doskonaliliśmy umiejętność wycinania. Ważna była kolejność wykonywanych zadań, Skrzaty jako „zerówkowicze” doskonale sobie z nią poradziły. Prace są bardzo pomysłowe i co ważne, wykonane całkowicie samodzielnie. Każdy element misiowego porteru dzieci same wycięły, według własnego pomysłu. Kompozycje ułożyliśmy na kopertach, które ponownie wykorzystaliśmy. Wcześniej rozwijaliśmy wyobraźnię  przestrzenną podczas zabawy z nimi. Misie – mimo, że nie pluszowe – pięknie zdobią gazetkę. Zobaczcie sami tutaj.  

SPOTKANIE II „DYNIE”

Po raz pierwszy w tym roku Pszczółki uczestniczyły w warsztatach „Zaczarowane kredki”. Dzieci poznały walory odżywcze i zdrowotne dyni. Zajęcia plastyczne połączone były z wspieraniem integracji sensorycznej. Pszczółki miały okazję rozwijać zmysł dotyku, węchu i smaku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem. Efekty pracy dzieci można podziwiać tutaj.


SPOTKANIE I „ZDROWO NA POMARAŃCZOWO”

W związku ze zbliżającym się Dniem Dyni w przedszkolu, Żabki podczas pierwszych warsztatów w tym roku, wykonały prace plastyczno-techniczną na ten temat. Poznały wartości odżywcze dań z dyni, spróbowały pestek. dzieci doskonale znały potrawy, które można z niej wykonać i zapewniały, że niektóre bardzo lubią i chętnie ich próbują. Podczas warsztatów doskonaliliśmy przede wszystkim umiejętności manualne, a także matematyczne. Żabki doskonale poradziły sobie z zadaniem i mamy nadzieję, że będą z utęsknieniem czekały na kolejne spotkanie. Fotorelacja z warsztatów – tutaj.

WARSZTATY PLASTYCZNE „ZACZAROWANE KREDKI” – ROK SZKOLNY 2019/2020

Startujemy po wakacjach z warsztatami plastycznymi, z nowymi pomysłami i pełne zapału. Postaramy się rozbudzić w dzieciach zainteresowania plastyczne i zachęcić je do wspólnego tworzenia. Jak zwykle przyświecać nam będzie eko – idea, to znaczy pokażemy dzieciom, jak z przedmiotów z pozoru niepotrzebnych można zrobić coś fajnego. Rodziców namawiamy do czerpania inspiracji z naszych warsztatów i plastycznych zabaw w domu z dziećmi.

SPOTKANIE VI „ŚLADAMI DINOZAURÓW”

26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Z tej okazji „Zaczarowane Kredki” przygotowały moc twórczych działań dla przedszkolaków z grupy Żabki. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy wykopalisk, dzięki którym odszukaliśmy nasze dinozaury. Zabawa piaskiem kinetycznym świetnie działa na zmysł dotyku, a więc korzystnie wpływa na integrację sensoryczną dzieci. Dodatkowo tego rodzaju zabawy stymulują koordynację wzrokowo – ruchową i ćwiczą sprawność manualną. pomocne nam były słomki papierowe, bo ekologiczne:), z których układaliśmy szkielet. Następnie powstały fantazyjne dinozaury wykonane za pomocą dłoni dzieci. Zobaczcie sami!

SPOTKANIE V „WESOŁY CLOWN”
Na warsztatach zapanował klimat karnawałowy, tańczyliśmy do wesołej muzyki oraz postanowiliśmy zrobić wesołego clowna. Tradycyjnie wykorzystaliśmy materiały, które zostały nam z wcześniejszych działań plastycznych. Twarze wesołych clownów ozdobiły nasz korytarz.

SPOTKANIE IV „CHOINKA MAŁA…”

„Choinka mała w domu stała, mrozu się nie bała. Piękna, pachnąca, kiełkami lśniąca. Zawiesimy na niej bombki, anielskie włosy. Zaśpiewamy kolędy na głosy. Tyle ciepła i miłości w święta przy choince zagości.”
Podczas warsztatów Skrzaty wykonały symbol Świąt Bożego Narodzenia– pięknie przystrojoną choinkę. Do pracy wykorzystaliśmy naturalne gałązki świerkowe z naszego ogrodu przedszkolnego. Choinkę ubraliśmy w bombki z pomponów i gwiazdki. Prace ozdobiły naszą salę i wprowadziły świąteczny klimat.

SPOTKANIE III „JESIENNA PRZYRODA”

Kolejne warsztaty odbyły się w najstarszej grupie „Wiewiórek”. Dzieci wykonały jesienne drzewo wykorzystując jak zwykle eko – materiały: karton, skrawki tapety. Doskonaliliśmy umiejętność wycinania oraz komponowania pracy techniczno – plastycznej. Kolorowe liście oraz pień wykonaliśmy z wełny. Nasza zerówka poradziła sobie doskonale z zadaniem, a efekty pracy zobaczcie sami! 

SPOTKANIE II „CO NAM PANI JESIEŃ W KOSZU NIESIE?”

Jesień to piękny czas, pełen kolorów i spacerów, które inspirują nas do prowadzenia ciekawych zajęć z naszymi kochanymi przedszkolakami. Mają one możliwość poznania różnych technik plastycznych. Podczas kolejnych warsztatów w grupie Żabek rozmawialiśmy o darach Pani Jesieni. Naszą uwagę skupiliśmy na zbiorze plonów w sadzie. Wysłuchaliśmy ciekawostek o jabłkach, wiemy, że są pyszne ale i przede wszystkim zdrowe. Do wykonania ogryzka wykorzystaliśmy tym razem papierowe talerzyki. Żabki poradziły sobie doskonale z zadaniem. Zobaczcie sami.

SPOTKANIE I „SMACZNE JABŁUSZKO”

Rolki po papierze toaletowym to nasz ulubiony materiał, z którego można zrobić naprawdę wiele. Na pierwszym w tym roku spotkaniu z Motylkami z rolki zrobiliśmy jabłuszko, smaczne jabłuszko, bo już w części zjedzone :). Wykorzystaliśmy tez papilotki do muffinek, które można znaleźć w każdej kuchni, trochę zręczności manualnych i piękne jabłuszka a właściwie ogryzki gotowe. Fotorelacja do obejrzenia tutaj.

WARSZTATY PLASTYCZNE „ZACZAROWANE KREDKI” – ROK SZKOLNY 2018/2019

SPOTKANIE XIV „WAKACYJNE ŻAGLÓWKI”

Wraz z nadejściem lata Żabki w ramach naszych warsztatów wykonały wakacyjne żaglówkiW końcu beztroski i letni czas wypoczynku zbliża się do nas wielkimi krokami. Dzieci bardzo chętnie malowały palcami fale morskie a następnie komponowały z gotowych elementów żaglówki. Żabki poradziły sobie doskonale. Do prac wykorzystaliśmy drewniane patyczki do lodów oraz papierowe talerzyki. Z waty powstały chmurki na błękitnym niebie. Z utęsknieniem wyczekujemy upragnionych wakacji i letnich wyjazdów.

SPOTKANIE XIII „LAURKA DLA MAMY”

„Małym serduszkiem życzę Ci mamoZdrowia, uśmiechu najwięcej.A za twą dobroć i miłośćPrzyjmij ten kwiatek w podzięce.” 
Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy, Skrzaty podczas warsztatów wykonały laurkę dla mamy. Wykorzystując technikę kolażu, dzieci miło spędziły czas na komponowaniu kwiatka. Przy okazji temperowania kredek powstał nam jeden z materiałów plastycznych – ostrużyny. Użyliśmy także słomek oraz piórek. Mamy nadzieję, że laurki spodobają się mamom, a podziwianie prac na gazetce Skrzatów wywoła na ich ustach uśmiech. 

SPOTKANIE XII „WIOSNO – ACH TO TY”

Warsztaty o tematyce wiosennej miały miejsce w Motylkach. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie z czym kojarzy nam się wiosna. Każdy miał inne skojarzenie ale okazało się, że każdy lubi wiosnę i się nią zachwyca. Rozmowa była inspiracją do wykonania wiosennej pracy plastycznej. Pokazałyśmy dzieciom możliwość wykorzystania różnorodnych materiałów tj. jednorazowe serwetki. Podczas pracy ćwiczyliśmy sprawność manualną oraz dbaliśmy o estetykę pracy. Efektami można zachwycać się na gazetce Motylków. 

SPOTKANIE XI „WIOSENNE KWIATY”

Pierwsze spotkanie warsztatowe z najmłodszą grupą odbyło się 7 marca. Postanowiłyśmy przygotować dzieci do różnorodnej działalności plastycznej poprzez usprawnianie małych rączek. Wykorzystaliśmy do tego piasek kinetyczny, który wzbudził sporą ciekawość wśród dzieci. Taka piaskownica w sali to prawdziwa atrakcja. Dzieci ugniatały, wałkowały, przesypywały, robiły kulki, lepiły babki, nakładały, kroiły. Przy okazji porozmawialiśmy o pierwszych wiosennych kwiatach i  o tym, czego potrzebują do wzrostu. Dodatkowo wykonaliśmy kwiatki z patyczków drewnianych, papilotek do muffinek i guzików. Nasze kwiaty posadziliśmy w doniczkach pełnych piasku. Efekty pięknie prezentowały się na przedszkolnym korytarzu.

SPOTKANIE X „DZIEŃ DINOZAURA”

Nasze warsztaty postanowiły wspólnie ze Skrzatami świętować Dzień Dinozaura. W tym dniu dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Wspaniałą przygodę uwieczniliśmy zajęciami zgodnie z założeniami systemu Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej. Uaktywniliśmy nasze zmysły, dzięki którym łatwiej nam było zdobyć wiedzę o otaczającym nas świecie.   

SPOTKANIE IX „PTAKI W KARMNIKU”

Zima sprzyja obserwacjom ptaków w naszym ogrodzie przedszkolnym i za oknem. Wiewiórki to grupa, która bardzo zaangażowana jest w dokarmianie ptaków zimowa porą. Podczas warsztatów postanowiliśmy wykonać prace plastyczna ilustrująca ptasią stołówkę. Wykorzystaliśmy patyczki kreatywne tworząc kształt karmnika. Z kół złożyliśmy ptaszkom brzuszki, dorysowaliśmy oczy, dzioby i nogi. Do pozostałych elementów karmnika wykorzystaliśmy korek ścienny oraz ziarenka. Powstał piękny karmnik, w którym żaden ptaszek nie będzie głodny.

SPOTKANIE VIII „WALENTYNKOWE SERDUSZKA”

Przed Walentynkami warsztaty „Zaczarowane kredki” gościły w Motylkach. Rozmawialiśmy o poważnych tematach – miłości. Postanowiliśmy zrobić walentynkowe serduszka dla tych, których kochamy. Użyliśmy szablonu serca i przy pomocy gąbki i farb wykonaliśmy serduszkowe kompozycje.

SPOTKANIE VII „ŚNIEGOWY PŁATEK”

Kolejną propozycją na pracę plastyczną wykonaną z grupą Biedronek jest płatek śniegu. Podczas zajęć wykorzystaliśmy taśmę malarską i kredę. Cienkie paski taśmy zdobiły ramiona śniegowej gwiazdy. Tło wykonaliśmy ciekawą techniką – przy pomocy kredy zamoczonej w wodzie. Przy okazji dowiedzieliśmy się o różnorodności płatków śniegu. Po wyschnięciu odkleiliśmy taśmę i naszym oczom ukazała się nasza własna śnieżynka, każda inna – jak w naturze.

SPOTKANIE VI „ZIMOWY OBRAZEK”

Z Pszczółkami postanowiliśmy powspominać zimowe krajobrazy i wykonaliśmy zimowy obrazek. Wykorzystaliśmy do tego eko – materiały: szare koperty, stare gazety, skrawki kartek. Wszystkie te materiały łatwo można znaleźć w każdym domu i wspólnie z rodzicami zrobić podobną pracę. Podczas działań plastycznych ćwiczyliśmy umiejętności sprawnego posługiwania się nożyczkami, planowania przestrzeni na kartce oraz dbania o estetykę pracy. Nasze zimowe obrazki długo zdobiły przedszkolną gazetkę.

SPOTKANIE V „MIKOŁAJKI”

6 grudnia to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych. Skrzaty w ramach kolejnych warsztatów Zaczarowane Kredki wykonały pracę plastyczną na której króluje oczywiście Mikołaj. Wykorzystaliśmy do tego talerzyki papierowe, płatki kosmetyczne oraz kolorowy papier. Dzieci pracowały z ogromną radością, a portrety wesołych Mikołajów znakomicie wprowadziły nas w przedświąteczną atmosferę.

SPOTKANIE IV „EKO MIŚ”

22 listopada Motylki obchodziły wraz z „Zaczarowanym Kredkami” Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wykonały z płyt CD swoja ulubiona przytulankę – misia. Wykorzystaliśmy jak zwykle materiały odpadowe – porysowane płyty, skrawki wełny. Motylki z zadaniem poradziły sobie znakomicie. Oto nasze eko-misie.

SPOTKANIE III „JESIENNE DRZEWA”

8 listopada odbyły się kolejne warsztaty „Zaczarowane kredki”, tym razem w grupie „Wiewiórek”. Dzieci wykonały jesienne drzewo. Do zajęć wykorzystaliśmy jak zwykle materiały odpadowe,  niekompletne puzzle, które wcześniej Wiewiórki pomalowały na kolory jesiennych liści. Omówiliśmy wygląd drzewa w tej porze roku, a stworzona z puzzli korona prezentowała się atrakcyjnie na gazetce tej grupy. 

SPOTKANIE II „JESIENNE INSPIRACJE” 

Jesień to piękna pora roku! Biedronki korzystając ze słonecznej aury – spacerując w pobliskim parku i bawiąc się w ogrodzie przedszkolnym nazbierały wiele pięknych kolorowych liści. Podczas warsztatów wykonały motylka z darów jesieni. Oprócz wysuszonych liści, patyków wykorzystaliśmy także szare, niepotrzebne już duże koperty. Zadanie to wymagało precyzji i staranności, ponieważ listki łatwo się kruszyły.  Biedronki, dopóki pogoda nas rozpieszcza, chętnie będą przychodzić do parku na jesienne szaleństwa, a zebrane dary jesieni zainspirują je do kolejnych prac plastycznych. Jesienne motyle to tylko jeden z wielu pomysłów, jakie można zrobić z liści.

SPOTKANIE I „RUMIANE JABŁUSZKO”

Sezon owocowy w pełni. Na pierwszym spotkaniu z „Zaczarowanymi Kredkami”, które odbyło się w grupie Pszczółek dzieci wykonały rumiane jabłuszko. Wykorzystaliśmy materiały odpadowe – rolki po papierze toaletowym oraz paski kolorowego papieru. Mimo, że w przedszkolu możemy smakować różnych owoców, to jednak niezmiennie jabłka cieszą się wśród dzieci największym powodzeniem. Pracowite Pszczółki doskonale poradziły sobie z wykonaniem tego zadania. Jabłuszka prezentowały się przepysznie 😉

WARSZTATY PLASTYCZNE „ZACZAROWANE KREDKI” – ROK SZKOLNY 2017/2018

SPOTKANIE XIX „AKWARIUM”

Patrzenie na rybki pływające w wodzie uspokaja i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Zapragnęliśmy też mieć swoje akwarium z rybkami i wykonaliśmy je na ostatnich w tym roku szkolnym warsztatach plastycznych. Wykorzystaliśmy różnej wielkości papilotki do muffinek, które wystarczyło poskładać i przykleić według instrukcji pań. Słomkami namalowaliśmy bąbelki, a podwodny krajobraz urozmaiciły wodorosty. Akwarium z rybkami gotowe, miło się na nie patrzy, chociaż nie jest prawdziwe.

SPOTKANIE XVIII „ZWIEDZANIE WYSTAWY”

W ramach ostatnich warsztatów w grupie Pszczółek, postanowiliśmy wybrać się na wystawę do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podziwialiśmy prace plastyczne dzieci z naszego przedszkola i cieszyliśmy się, że efekty naszych działań można było zobaczyć poza przedszkolem. 

SPOTKANIE XVII „LODY DLA OCHŁODY”

Pogoda za oknem prawie letnia, więc razem z Żabkami wykonaliśmy lody dla ochłody. W tym celu kolejny raz wykorzystaliśmy szare koperty, które dostarcza  nam mama Igi i Jasia. Zgodnie z ideą naszych warsztatów – stosujemy materiały, które można jeszcze raz wykorzystać, przetworzyć – pracujemy nad ekologiczną postawą życiową. Do zrobienia lodów potrzebne nam były również papilotki od muffinek, które można znaleźć w każdej kuchni i stare koraliki, które zapewne poniewierają się w dziecięcych szufladach;) Żabki pracowały bardzo pilnie, a na koniec opowiedziały o swoich ulubionych smakach lodów.

SPOTKANIE XVI „KOLOROWE MOTYLE”

Podczas kolejnych warsztatów z maluszkami Skrzaty wykonały kolorowe motylki, które przyozdobiły eko-materiałem. Wykorzystaliśmy plastikowe nakrętki, które najczęściej są wyrzucane, folię aluminiową i papierki po czekoladkach, z których wydarliśmy chmurki. Całość pięknie prezentuje się na szarej kopercie, której można użyć zamiast kartki. Konsekwentnie już, na warsztatach pokazujemy dzieciom, że różne przedmioty z pozoru niepotrzebne, mogą mieć zastosowanie w pracach plastyczno-technicznych. Zachęcamy rodziców do podobnych działań w domu.

SPOTKANIE XV „WIOSENNE KWIATY”

Warsztaty, które odbyły się w najmłodszej grupie – Motylkach, również dotyczyły tematyki wiosennej. Motylki uwielbiają kwiaty, stąd pomysł na naszą pracę. Tradycyjnie już, wykorzystaliśmy rolki po papierze toaletowym, które często goszczą na naszych warsztatach. Panie wykonały z nich wzór kwiatów, a my kolorowe stemple kwiatowe. Przy okazji utrwaliliśmy nazwy kolorów podstawowych. Sami decydowaliśmy, jaki kolor mają mieć nasze kwiaty. Po wyschnięciu naszych prac dokleiliśmy środki kwiatów i tak powstały piękne obrazy wiosennych kwiatów.

SPOTKANIE XIV ” ŁĄKA PEŁNA KWIATÓW”

27.04 w piątek odbyły się kolejne warsztaty w grupie Biedronek, tym razem o tematyce wiosennej. Dzieci wykonały łąkę pełną kwiatów. Najpierw bawiliśmy się kartką papieru – wachlowaliśmy, dmuchaliśmy i składaliśmy w kulę. Później moczyliśmy ją w zielonej farbie i odbijaliśmy tworząc w ten sposób łąkę. Za pomocą patyczków kosmetycznych malowaliśmy kwiaty, im więcej tym ładniejsza praca. Biedronki wykazały się dużą twórczością i z zadaniem poradziły sobie doskonale.    

SPOTKANIE XIII  „BRZOZY”

Dzisiejsze spotkanie z warsztatami „Zaczarowane kredki” miało miejsce w grupie Wiewiórek. Rozmawialiśmy o tym, jak wiosenna pogoda wpływa na przyrodę i jak pojawiają się młode listki na drzewach. Pracę wykonaliśmy w kilku etapach. Na początek przygotowaliśmy sobie tło zamalowując je pastelami. Potem bawiliśmy się do muzyki i rytmicznie kreśliliśmy kreski – czarne i szare. Następnie ćwiczyliśmy darcie papieru, z powstałych pasków i skrawów układaliśmy to, co nam podsuwa wyobraźnia. W efekcie końcowym stworzyliśmy pnie i gałęzie drzew – brzozy. Na samym końcu dorobiliśmy drobne, młode listki, które wykonaliśmy przy pomocy patyczków kosmetycznych. Powstały piękne prace, które można podziwiać na tablicy Wiewiórek.

SPOTKANIE XII „POWROTY PTAKÓW”

„Ptaki to są takie cudaki,
mają pióra, dziób, szpony,

mają czasem brzuch zielony,
maja oczka bystre, czarne,
i śpiewają czasem ładnie.
A ja lubię te cudaki, wróble,
kosy, wilgi, szpaki.
Gdyby ptaszki nie ćwierkały,
to świat byłby
niedoskonały”

 Dzieci z grupy Pszczółek też bardzo lubią ptaki i dlatego podczas warsztatów plastycznych poznały sposób, jak je wykonać. Powstały kolorowe ptaki cudaki, które zwiastują nadejście wiosny.

SPOTKANIE XI „ŁAPACZ SNÓW”

Podczas kolejnego spotkania z „Zaczarowanymi kredkami”, dzieci z grupy Żabek poznały indiańską legendę o łapaczu snów. Legenda bardzo nas zaciekawiła i zainspirowała do samodzielnego wykonania takiego amuletu. Tradycyjnie już sięgnęliśmy po materiały ekologiczne lub takie, które można ponownie użyć. Za okrąg łapacza snów posłużyły nam papierowe talerzyki, w których Panie zrobiły nam dziurki. Przewlekaliśmy nitki, sznurki oraz kolorowe wstążki, których skrawki można znaleźć w każdym domu. Do końcowej dekoracji użyliśmy piórek i pomponików. Efekt naszych starań można było podziwiać na tablicy Żabek. Mamy nadzieję, że nasze łapacze snów będą działać i będą nam się śnić same piękne sny.

SPOTKANIE X „WALENTYNKOWE SERCA”

Walentynki 14 lutego były  prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci z grupy Skrzatów wzięły pierwszy raz udział w warsztatach plastycznych „Zaczarowane kredki”. Wspólnie przygotowaliśmy dla rodziców upominek – walentynkowe serduszko. Poznaliśmy sposób przygotowania masy solnej, a zabawy podczas pracy z tym materiałem było co niemiara. Przy okazji ćwiczyliśmy nasze paluszki oraz rozwijaliśmy wyobraźnię. Z wykonaniem serduszek poradziliśmy sobie doskonale. Walentynkowy dzień z pewnością możemy zaliczyć do udanych.

SPOTKANIE IX „PTAKI CUDAKI”

Tym razem warsztaty „Zaczarowane kredki” miały miejsce w Motylkach. Na pierwszych zajęciach postanowiliśmy usprawnić nasze rączki. Do tego znakomicie nadaje się piasek kinetyczny, który dzięki swojej niesamowitej formie i strukturze, jest świetnym materiałem do ugniatania, wałkowania, przesypywania i formowania różnych kształtów. Zabawy z piskiem bardzo podobały się najmłodszym, były rozluźniające, stymulujące i rozbudzające dziecięcą kreatywność. Na koniec zabaw stworzyliśmy PTAKI CUDAKI z piasku, które dodatkowo ozdobiliśmy według własnego pomysłu kolorowymi piórkami i oczkami.

 SPOTKANIE VIII „ZIMOWY OBRAZEK”

Warsztaty „Zaczarowane kredki” postanowiły przywołać zimę, wykonując z grupą Biedronek zimowy obrazek. Ideą naszych warsztatów jest wykorzystywanie materiałów ekologicznych. Jako tła użyliśmy starych kopert a poszczególne elementy obrazka zrobiliśmy z drewnianych mieszadełek, sznurka, niepotrzebnej wełny, piórek i wacików kosmetycznych. Efekt naszych zmagań prezentuje się naprawdę zimowo. Chcielibyśmy zobaczyć takie drzewa w naszym ogrodzie… a tymczasem zapraszamy do galerii Biedronek.

SPOTKANIE VII „ŚNIEGOWE BAŁWANKI”

Jak na razie zima nie dała nam wiele okazji do zabaw na śniegu. Marzymy, żeby ulepić bałwana, ale na razie podczas warsztatów plastycznych, z grupą Wiewiórek wykonaliśmy bałwana z papierowej rolki. Najpierw pomalowaliśmy rolki białą farbą i zostawiliśmy do wyschnięcia. W tym czasie zrobiliśmy śniegową krainę z waty, mającą nam posłużyć jako podstawka dla naszych bałwanów. Następnie dokończyliśmy bałwanki przyklejając im ciepłe nauszniki, nosek, oczy oraz dorysowując guziczki według własnego uznania. Śniegowe bałwanki można podziwiać przed salą Wiewiórek. Z niecierpliwością czekamy na prawdziwy śnieg.

 SPOTKANIE VI „EKO-CHOINKA”

W okresie świątecznym Pszczółki podczas kolejnych warsztatów plastycznych wykonały papierową choinkę. Wykorzystaliśmy jak zwykle materiały odpadowe – skrawki papieru, patyczki laryngologiczne, stare guziki. Wykonanie choinki nie było wcale takie łatwe, ponieważ oprócz zdolności manualnych, wymagało umiejętności porównywania długości pasków papieru. Dzieci stosowały pojęcia matematyczne: dłuższy, krótszy, najdłuższy itp. Pszczółki jako najstarsza grupa bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Papierowa eko-choinka zawisła na pszczółkowej gazetce.

SPOTKANIE V „CZAROWNICE I CZARODZIEJE”

Dzisiejsze spotkanie warsztatów „Zaczarowane kredki” odbyło się w Żabkach i miało magiczny przebieg. Nawiązaliśmy do tradycji Andrzejek, poznaliśmy wybrane wróżby i postanowiliśmy zrobić portret strasznej czarownicy lub czarodzieja. Do naszych prac użyliśmy materiałów odpadowych, ponieważ dbamy o nasze środowisko. Wykorzystaliśmy paski papieru, które zostały nam z innych zajęć, kawałki krepy, taśmy izolacyjnej. Naszymi czarownicami i czarodziejami przestraszyliśmy p. Lidkę.

SPOTKANIE IV „WESOŁE MISIE”

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W ramach naszych warsztatów Wiewiórki wykonały pracę plastyczną z misiem w roli głównej. Zgodnie z ideą warsztatów wykorzystaliśmy do tego materiały odpadowe – papierowe talerzyki, szary papier, kubeczki papierowe. Nie jest tajemnicą, że przedszkolaki są fanami pluszaków, więc pracowały z dużą przyjemnością. Efekty pracy Wiewiórek mogliśmy podziwiać na gazetce tej grupy.

SPOTKANIE III „KOLOROWE PARASOLE”

Listopadowe spotkanie warsztatów z Biedronkami skoncentrowało się na deszczowej pogodzie. Postanowiliśmy zrobić kolorowe parasole. Wykorzystaliśmy do tego materiały, które łatwo można znaleźć w każdym domu – filtry do kawy, słomki, korki. Zaintrygowało nas, jak pięknie rozmazują się kolory na filtrze pod wpływem wody. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Biedronki do dalszych badań z wodą w domu. Nasze kolorowe parasole rozjaśniły pochmurne niebo.

SPOTKANIE II „KOLOROWA JESIEŃ”

Tym razem warsztaty „Zaczarowane kredki” odbyły się w Pszczółkach, które zainspirowane jesienią i jej barwami postanowiły stworzyć kolorowe jesienne drzewo. Tradycyjnie już wykorzystaliśmy surowce wtórne – nasze ulubione rolki po papierze toaletowym, które najczęściej wyrzucamy. Pokazałyśmy Pszczółkom, że z takich materiałów można zrobić coś ładnego i ciekawego. Robotne Pszczółki sprawnie wzięły się do pracy i już po chwili powstały piękne kolorowe drzewa.

SPOTKANIE I „SOWA MĄDRA GŁOWA”

Pierwsze spotkanie warsztatów mało miejsce w grupie Żabek. Wykonaliśmy przepiękne sowy, wykorzystując materiały odpadowe takie jak rolki po papierze toaletowym, skrawki papierów prezentowych oraz filc. Dowiedzieliśmy się też kilku ciekawostek o życiu sowy. Nasze kolorowe sowy zdobią korytarz przedszkolny.

WARSZTATY PLASTYCZNE „ZACZAROWANE KREDKI” – ROK SZKOLNY 2016/2017

I „WALENTYNKOWY OBRAZ” 
14 lutego w grupie Pszczółek odbyły się pierwsze zajęcia warsztatów „Zaczarowane kredki”. Podczas naszego spotkania dzieci poznały historię Dnia Zakochanych, rozmawiały na temat zwyczajów walentynkowych, nazywały uczucia i uczyły się okazywać je innym. Pszczółki dowiedziały się, że zwykłą rolkę po papierze toaletowym można wykorzystać do wielu zbaw oraz do prac plastycznych.Pani Olga wyjaśniła dzieciom pojęcie „kompozycji” oraz pokazała jak zrobić z rolki serduszkowe stemple. Pszczółki dobrały odpowiednie kolory i stworzyły piękne walentynkowe kompozycje.

Kto ciekawy naszych zabaw, niech zajrzy tutaj.

II „PRZEBIŚNIEGI

Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Zaczarowane kredki” odbyło się w grupie Żabek. Tym razem rozmawialiśmyo przedwiośniu i symptomach nadchodzącej wiosny. Dzieci opowiadały o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. Przyjrzeliśmy się bliżej przebiśniegom. Po obejrzeniu fotografii i omówieniu wyglądu tych kwiatów zabraliśmy się do pracy. Żabki bardzo sprawnie zaginały i sklejały płatki z papieru,  by później umieścić kwiaty w samodzielnie wycinanym i przyklejanym wazonie.
Z ciężkiej pracy dzieci powstały piękne prace plastyczne.
Zobaczcie sami tutaj.

III „ZABAWNE STWORKI”

Tym razem „Zaczarowane kredki” odwiedziły najmłodszą grupę – Wiewiórki. Zaproponowałyśmy dzieciom zabawy piaskiem kinetycznym. Na początek przygotowaliśmy nasze rączki do pracy podczas zabaw i masażyków paluszkowych, potem zapoznaliśmy się z nowym materiałem. Podczas swobodnego ugniatania, formowania, wygładzania czy lepienia doświadczyliśmy relaksu, odprężenia, zachwytu i radości. Zabawiliśmy się też w poszukiwaczy skarbów i każdy znalazł dla siebie kamyk, który później pomalował farbą na ulubiony kolor. Wystarczyło dokleić oczka i zabawne stworki gotowe.

Zabawy maluszków do obejrzenia tutaj.

IV WIOSNA TUŻ TUŻ

Tym razem warsztaty „Zaczarowane kredki” odbyły się w Motylkach, które jak my wszyscy z niecierpliwością czekają już na wiosnę. Z Motylkami rozmawialiśmy o nadchodzącej wiośnie i o jej zwiastunach oraz o wędrówkach ptaków. Poznaliśmy ptaki, które przylatują do Polski w tym okresie. Skupiliśmy się na bocianie, omówiliśmy jego wygląd, cechy charakterystyczne, zwyczaje.  Potem wykonaliśmy piękne bociany z talerzyków papierowych oraz plastikowej łyżeczki. Wspólnie zrobiliśmy też niebo stemplując je klockami Lego – wyszło bardzo ciekawe tło dla naszych bocianów.
Nasze prace możecie jeszcze podziwiać na tablicy Motyków oraz tutaj. 

V PTASIE RADIO

21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Poezji, stały się dla nas świetną okazją do stworzenia pracy technicznej inspirowanej wierszem Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Po wysłuchaniu wiersza, krótkiej rozmowie oraz zabawach dźwiękonaśladowczych, dzieci z grupy Biedronek, malowały, przyklejały wszystkie elementy, tak aby powstały piękne ptaszki prosto z „zaczarowanego ogrodu”.
Efekty naszej trudnej pracy możecie zobaczyć tutaj

VI WIELKANOCNY ZAJĄCZEK

Warsztaty „Zaczarowane kredki” przygotowywały się do nadchodzących świątrazem z Wiewiórkami. Podczas naszego spotkania przybliżyliśmy tradycje wielkanocne i postanowiliśmy zrobić zajączka schowanego w trawie. Na początek bawiliśmy się w zajączki, potem rytmicznie rysowaliśmy kreski do muzyki, następnie przeliczaliśmy koła, porównywaliśmy ich wielkości i uczyliśmy się jak je złożyć i przykleić, aby powstał zając. Nasze prace prezentowały się naprawdę ładnie.
Zobaczcie tutaj.

 VII  EKOTORBĘ MAM O PRZYRODĘ DBAM

Z okazji Dnia Ziemi postanowiliśmy wraz z grupą Skrzatów stworzyć ekologiczną torbę na dziecięce skarby. Rozmawialiśmy na temat dbania o przyrodę, recyklingu i tego, co sami możemy zrobić dla przyrody. Ekotorbę wykonaliśmy przy użyciu ekologicznych materiałów – szarego papieru, sznurka, foli bąbelkowej. Największą atrakcją było ozdabianie ekotoreb według własnego pomysłu.

Nasze kreatywne prace możecie obejrzeć w galerii

VIII NENUFARY 

Kolejne spotkanie warsztatów „Zaczarowane kredki” odbyło się pod hasłem „Poznajemy klasyków”. Motylki poznały twórczość Claude’a Moneta. Skupiliśmy się na obrazach z cyklu Nenufary. Zainspirowani stworzyliśmy własną wersję tych dzieł i wyszło nam świetnie.

IX WIOSENNA ŁĄKA

Zachęceni przepiękną pogodą i zmianami w przyrodzie postanowiliśmy wraz z Pszczółkami wykonać impresję plastyczno – techniczną „Wiosenna łąka”. Warsztaty przeprowadzone zostały w oparciu o elementy systemu Edukacja przez ruch – dzieci rytmicznie kreśliły kreski, ćwiczyły darcie papieru oraz relacje społeczne w grupie. Na koniec zrobiliśmy nietypowego motylka –  z makaronu i spinacza. Ach chciałoby się być na takiej łące.  

X LAURKA NA DZIEŃ MATKI

Razem ze Skrzatami przygotowaliśmy niespodziankę dla mam – zrobiliśmy piękną laurkę, którą można było podziwiać na festynie rodzinnym. Podczas warsztatów, panie pokazały nam, jak z kół origami zrobić przestrzenne kwiatki – okazało się to proste a zarazem bardzo efektowne. Potem dorysowaliśmy gałęzie i dorobiliśmy liście (również z kół). Cały czas dbaliśmy o estetykę prac. Nasze mamy na pewno będą zachwycone, kiedy dostaną taką laurkę.

XI LEMONIADA

Pierwsze czerwcowe upały zachęciły nas do stworzenia czegoś orzeźwiającego. Dzieci z grupy „Żabki” podczas kolejnego spotkania z „Zaczarowanymi kredkami” miały okazję samodzielnie wykonać lemoniadę- na początek taką prawdziwą, ze świeżych owoców, później na papierze, stemplując, przyklejając i wypełniając lemoniadę cekinami. Zobaczcie, jak pysznie nam wyszło!

XII WIŚNIE DLA TATY

W wakacyjnym nastroju, marząc już o słodkim smaku letnich owoców Biedronki stworzyły piękne prace dla tatusiów – wisienki. Po owocowych zagadkach dzieci ćwiczyły dobieranie się w pary i wystukiwanie podanego rytmu. Następnie wykorzystując materiały recyklingowe odbiły wiśnie i połączyły je ogonkami w pary. Słodkie wisienki i praca Biedronek, podczas ostatnich warsztatów „Zaczarowane kredki” w tym roku możecie zobaczyć w galerii.

Skip to content