godło
logo

Przedszkole nr 66 w Poznaniu - Zaczarowany Ogród

Informacja dla rodziców dzieci nowoprzyjętych!

Drodzy Rodzice!

Wasze dziecko wkracza w nowy etap w swoim życiu i idzie do Przedszkola.

Do nowej sytuacji przyzwyczaja się kilka tygodni. Oswaja się z nowymi osobami,

uczy się cierpliwości, zasad przebywania i zabaw w grupie, akceptacji innych dzieci i swoich Pań.

Do najczęstszych problemów związanych ściśle z trudnościami adaptacyjnymi u dzieci zalicza się:

Płacz, krzyk, histeria – jako naturalne sposoby odreagowania stanu napięcia związanego z rozłąką,

Napady złości, agresji jako przejaw niezadowolenia,

Odmawianie przyjmowania posiłków w przedszkolu– jako wyraz buntu, sprzeciwu.

W przygotowaniu dziecka do tego etapu w jego życiu, jakim jest pójście do przedszkola, bardzo ważną rolę odgrywają Rodzice.

Poniżej znajdą Państwo kilka cennych wskazówek jak sobie radzić z problemami adaptacyjnymi w Przedszkolu.

Opowiadaj dziecku, co będzie robiło w przedszkolu i gdzie Ty będziesz w tym czasie. Zaproponuj wspólne pakowanie plecaczka do przedszkola.

Pozwól dziecku zabrać do przedszkola jego jedną ulubioną przytulankę, dzięki której będzie się czuło bezpieczniej, spokojniej.

W okresie adaptacji do przedszkola dziecko potrzebuje od Ciebie dużo cierpliwości, wyrozumiałości. Zapewnij mu codzienny ruch na świeżym powietrzu, który będzie pomocny w odreagowaniu emocji, napięć.

Postaraj się ustalić wieczorny i poranny rytułał, by dziecko było wypoczęte i wyspane przychodząc do przedszkola. To zapewni mu spokój i lepszy nastrój.

Jeśli to możliwe – stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu. Początkowo niech pozostanie na 2-3 godzin, a dopiero po upływie ok.1- 2 tygodni na dłużej. Dzięki temu łatwiej przywyknie do nowej sytuacji.

Postaraj się nie okazywać dziecku zaniepokojenia czy zniecierpliwienia przy oddawaniu do przedszkola. Gdyż Twoje negatywne emocje udzielą się malcowi.

Oddając swoją pociechę do przedszkola nie kłam mówiąc mu, że „Zaraz wrócę”, jeśli masz zamiar odebrać je po kilku godzinach. Słysząc od Ciebie fałszywe zapewnienia, dziecko będzie niespokojne.

Rano unikaj przeciągających się w nieskończoność pożegnań. Przytul dziecko, zapewnij o swojej miłości, powiedz, kto po nie przyjdzie i kiedy (np. po obiedzie).

Po pożegnaniu się z dzieckiem, NIE ZAGLĄDAJ ponownie do sali, po to by sprawdzić, jak „radzi” sobie Twoja pociecha. Jeśli dziecko to zauważy, resztę dnia spędzi z płaczem przy drzwiach – będzie czekało, kiedy znowu się pojawisz.

Nie strasz swojej pociechy przedszkolem (np. „Pani w przedszkolu nauczy Cię porządku”). Takie słowa wzbudzą w dziecku lęk, zachwieją poczucie bezpieczeństwa i skutecznie zniechęcą do przedszkola.

Zebranie z rodzicami odbędzie się 7.09.2022 (środa) o godzinie 17.00. Prosimy o przybycie jednego z rodziców/ opiekunów. Zebranie odbywa się bez obecności dzieci.

Pierwszego dnia rano otrzymają Państwo komplet dokumentów. Prosimy o dostarczenie ich do przedszkola popołudniu, podczas odbierania dziecka: oświadczenia, upoważnienia, zgody, ankieta, ewentualnie zaświadczenie lekarskie w przypadku alergii.

Dzieci ubieramy wygodnie, w rzeczy nie krępujące ruchów i umożliwiające swobodna zabawę i poruszanie się, z rozciągliwymi dekoltami. Ubiór „na cebulkę”,

W pierwszym dniu przedszkola dziecko otrzymuje własne miejsce w szatni. Zostaje ono podpisane w umowny sposób – znaczkiem, imieniem. Warto wytłumaczyć dziecku, że powinno pilnować swoich rzeczy, pokazać, która jest jego szafka, jakie dostało kapcie, buty, ubrania rezerwowe,

Dzieci przyprowadzane są do godziny 8.15, a odbieranie od 14.00 (z wyłączeniem sytuacji wyjątkowych oraz okresu adaptacji nowych dzieci),

Spóźnienia i nieobecności zgłaszane powinny być dzień wcześniej nauczycielce, mailowo lub telefonicznie do godziny 8.30,

Dzieci przyprowadzane są i odbierane przez rodziców lub upoważnione osoby,

W przypadku zachorowania na chorobę zakaźną prosimy o poinformowanie przedszkola.

Wyprawka przedszkolaka:

-kapcie – buciki na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane),

-kocyk (150×100), poduszka „jasiek”, ulubiona przytulanka (podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka)

-ubrania na zmianę, w zależności od pory roku: koszulka, bluzka, spodnie, spódniczka, majteczki, skarpetki, rajstopy itp. (podpisane)

-odzież wierzchnia powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych i umożliwiać codzienny pobyt dziecka na świeżym powietrzu.

-wygodny strój umożliwiający samodzielne ubranie się i rozebranie

-woreczek na zabrudzone, mokre rzeczy,

-opakowanie chusteczek higienicznych suchych i nawilżanych

-dobry humor.

Skip to content